top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

Největší zbraň Jičína spočívá v týmovosti a trpělivosti v útoku, říká Adam Gřešek

07.11.2018, Redakce ČSH

Frýdecko-místečtí házenkáři čekají na první extraligové vítězství po reprezentační přestávce. V minulém kole prohráli v Lovosicích 35:29. V tomto duelu se střelecky dařilo Adamu Gřeškovi, který nastřílel sedm branek. V rozhovoru mluví také o tom, proč jeho tým dostává tolik gólů.

Házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek po reprezentační pauze dvakrát prohráli. Nestačili na Karvinou, ani na Lovosice. V 9. kole Strabag Rail extraligy přivítají na domácí palubovce výběr Jičína, který je ve velice dobré formě a prozatím drží druhou příčku hned za vedoucí Karvinou. Frýdecko-místecký pivot Adam Gřešek však věří, že se svými spoluhráči předvede solidní výkon, který týmu přinese zisk dvou bodů a pomůže mu ho nastartovat k dalším výhrám.

V reprezentační přestávce jste sice měli možnost doléčit šrámy, ale vypadá to, že vám spíše uškodila. Před ní jste totiž třikrát v řadě bodovali, ale po jejím skončení přišly dvě prohry. Proč?
Naopak, myslím si, že nám pauza prospěla, měli jsme snad pět zraněných hráčů, už v Brně jsme hráli v podstatě na tři spojky. Bohužel, během pauzy nebyla možnost trénovat naplno, většina zraněných trénovala individuálně, zbytek se věnoval kondici. Po pauze nás čekala dvě velmi těžká utkání. Nejprve Karviná, která letos aspiruje opět na titul, teď o víkendu Lovosice, které jsou doma stoprocentní. 

V obou utkáních jste dostali hodně branek. Proti Karviné 41 a následně 35 v Lovosicích. Čemu přisuzujete, že se tito soupeři proti vám tak moc střelecky prosazovali?
Řekl bych, že je to stylem naší hry, celkově v našich utkáních padá hodně branek. Snažíme se hrát rychlou házenou, což se nám, myslím si, docela daří.

Jak doma s Karvinou, tak v Lovosicích jste nezačali špatně, ale v obou duelech jste nezvládli druhé poločasy, v nichž soupeři rozhodli o svých výhrách. Je to snad tím, že byste už nestačili fyzicky nebo se to dá přičíst něčemu jinému?
Neumíme soupeře zlomit. S Karvinou jsme skoro celý první poločas vedli, v Lovosicích jsme šli do kabin dokonce s tří gólovým náskokem. Jsou situace, kdy vedeme a nedáme vyložené šance, nebo uděláme školácké chyby, které pomůžou soupeři nadechnout se. Místo toho, abychom si vytvořili větší náskok, na nás pak padne deka, ze které se nám nepodařilo dostat.

 

 

Když se podíváme na statistiky, tak v osmi utkáních jste inkasovali 240 branek. Více jich dostala už jen poslední Litovel. Dá se tak říct, že obrana je vaší největší slabinou? Proč dostáváte tolik gólů?
Asi je to dáno určitou nevyspělostí v obraně. Přeci jen minulý rok skončili Míla Krahulík s Michalem Vaculou, kteří v obraně ty zkušenosti měli. Obranné systémy máme docela dobře zvládnuté, problém je v koncentraci. Vydržíme dlouho bránit, ale pak uděláme zbytečnou chybu a dostaneme laciné góly.

Snažíte se na trénincích dělat něco pro to, abyste obranu zlepšili? Co vám v ní hlavně chybí?
Na tréninku věnujeme obraně docela hodně času, ať už nácviku různých obranných systémů nebo spolupráci obrany s gólmanem. Myslím, že nám momentálně chybí zkušenosti a určitá trpělivost a vyzrálost.

Dopředu to určitě špatné není. V Lovosicích se hlavně vám střelecky dařilo. Zaznamenal jste sedm branek. Bránil vás snad tento soupeř méně než protivníci v předchozích zápasech?
Jak už jsem řekl, snažíme se hrát rychlou házenou, která přináší hodně branek. Je pravda, že to byl první zápas, kde jsem zaznamenal více branek. Měli docela otevřenou obranu, myslím, že se spíše soustředili na hru našich spojek, na Vojtu Petrovského hráli také osobní obranu, takže pro mě bylo na brankovišti o něco více místa a pro kluky o něco jednoduší do těchto prostor dostat přihrávku.

V letošní sezoně zatím nemáte nikoho, kdo by vás střelecky táhl. Většinou je to tak, že pokaždé se zápas střelecky podaří někomu jinému. Je to dobře nebo ne? Většinou vám to však k bodům nestačí…
Řekl bych, že je to možná i výhoda, když se jednomu nedaří, dokáže ho zastoupit někdo jiný, není to jenom o jednom člověku. V minulých sezónách jsme měli problémy s hrou křídel, těm se zatím docela daří. Výrazně nám také pomohl příchod Martina Stržínka na pravou spojku, který nahradil Petra Kichnera, který také minulou sezónu ukončil kariéru.

Nyní přivítáte doma Jičín, který se drží na špici tabulky. V posledním kole jasně přehrál Plzeň, takže vás nečeká nic jednoduchého. S čím do tohoto duelu půjdete a jaký bude podle vás recept na to, abyste uspěli?
Určitě nás nečeká nic jednoduchého, ovšem jičínské také ne. Hrajeme doma, už je na čase začít opět bodovat. Důležité bude vyvarovat se technických chyb, ze kterých by nás mohli trestat. Dalším faktorem bude koncentrovaná obrana podpořena zákroky gólmana.

V čem je teď největší síla Jičína? Na co hlavně si budete muset dát pozor?
Momentálně je Jičín druhý, porazil mistrovskou Karvinou a také Plzeň. Má ostré spojky, jakými jsou Ondra Šulc nebo Libor Horut. Na ně si budeme muset dát pozor. Největší zbraň tohoto výběru ovšem spočívá v týmovosti a trpělivosti v útoku.

Když se podíváte na tabulku, začíná se vám trochu vzdalovat play off. Nemůžete se tak postupně dostávat trochu pod tlak? Přece jen doma byste už moc body ztrácet neměli, pokud chcete pomýšlet na umístění v elitní osmičce.
Na postupovou příčku do play-off zatím ztrácíme dva body. Takže zatím tlak úplně nepociťujeme, pořád je dost času. Na druhou stranu, kdo chce postoupit do vyřazovací fáze, nesmí doma prohrávat. Doufám, že v neděli předvedeme solidní výkon korunovaný dvěma body, které by nás mohly nastartovat k dalším vítězstvím.

 

Autor: Jan Smekal

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Házená v TV
19. 05. 2019   12:50 hod ČT Sport
CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy: finále
24. 04. 2019   19:00 hod ČT Sport
HC Dukla Praha - HCB Karviná
01. 05. 2019   19:00 hod ČT Sport
HBC Ronal Jičín - Talent Plzeň NEBO Dukla Praha - HCB Karviná (v případě 4. utkání)
Extraliga Play-off 1-4 - semifinále - rozpis
HCB Karviná 33:29 HC Dukla Praha
21.4. 10:30
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 31:29 HBC Ronal Jičín
21.4. 19:00
HC Dukla Praha : HCB Karviná
24.4. 19:00
HBC Ronal Jičín : Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
24.4. 19:00
HCB Karviná : HC Dukla Praha
28.4. 10:30
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : HBC Ronal Jičín
28.4. 10:30
Václav Klimt HK FCC Město Lovosice 177
Luděk Piwko TJ Tatran Litovel 140
Vojtěch Patzel HC Dukla Praha 135
Marek Monczka HCB Karviná 131
kompletní tabulka
Luděk Piwko TJ Tatran Litovel 77
Martin Hrstka HC ROBE Zubří 59
Marek Monczka HCB Karviná 46
Libor Horut HBC Ronal Jičín 40
kompletní tabulka
Štěpán Zeman HC ROBE Zubří 74
Mojmír Hlavatý HC Dukla Praha 72
Filip Hardt KH ISMM Kopřivnice 68
Dominik Solák HCB Karviná 64
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email