top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

Důležité je být nohama na zemi, říká Jakub Bosák po třech výhrách v řadě

21.11.2018, Redakce ČSH

Frýdecko-místečtí házenkáři se v posledních utkáních začali střelecky prosazovat na všech postech. Platí to i o křídlech, u kterých to dříve nebylo obvyklé. Góly pravidelně střílí i Jakub Bosák.

Házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek dokázali vyhrát už tři soutěžní zápasy v řadě. Úspěšnou sérii budou chtít prodloužit v neděli v 11. kole Strabag Rail extraligy, ve kterém se utkají s poslední Litovlí. Jakub Bosák v rozhovoru mluví o tom, jak moc se týmu zvedlo sebevědomí, co očekává od střetnutí s outsiderem soutěže či kterých ztrát nejvíce lituje.

 

Po rozpačitém úvodu jste teď dokázali vyhrát už tři soutěžní zápasy po sobě. Čím si to vysvětlujete? Proč to podle tebe takto nešlo od začátku soutěže?
V úvodu sezóny nám podle mě hlavně první dvě utkání utekly hodně nešťastně a prohráli jsme je hlavně vlastními chybami a možná nesehraností. Je super, že teď máme sérii tří výher, ale určitě bych ji nijak nepřeceňoval. Důležité je být nohama na zemi a potvrdit to v dalších utkáních, hlavně hned v neděli doma proti Litovli.

 

Měly zápasy, které jste teď vyhráli, něco společného nebo byl každý z nich jiný a nedají se vůbec srovnávat?
Každý zápas je něčím specifický a každý tým vyznává trochu jiný styl hry. Stejné to bylo asi jen v tom, že se nám dařilo v útočné fázi, kde jsme byli kreativní a dokázali vždy nastřílet přes 30 branek.

 

Všechny tři výhry byly poměrně jednoznačné. Nepřipustili jste v nich žádné drama. Jak moc to může pomoct vaší psychice a sebevědomí?
S tím úplně nesouhlasím, že by byly jednoznačné. Je pravda, že v každém zápase jsme si vždy hned ze začátku vytvořili určitý náskok. Třeba pět branek, ale v tu chvíli jako bychom polevili v koncentraci a nechali soupeře vždy dotáhnout slibný náskok. Naštěstí se nám to v posledních třech duelech nevymstilo a zvládli jsme je, což rozhodně na sebevědomí trochu přidá. Jak ale říkám, rozhodně se ani jedno z vítězství nerodilo snadno a všechny zápasy byly ohromně těžké.

 

Navíc v poslední době se vám i Tomáši Klabanovi začalo střelecky dařit, což dříve tolik neplatilo. Je to snad tím, že se více dostáváte do zakončení i z křídel nebo to bylo jen o tom, že jste dříve své šance neproměňovali?
V předchozích sezónách byla hra křídel ve většině utkání naše největší slabina, nějaké střely jsme vždy mívali, ale často jsme neproměňovali. Letos je to hlavně o tom, že máme na trénincích mnohem více prostoru pro střelbu a souhru se spojkami. Kluci na spojkách nám začali možná i trochu více důvěřovat a míváme díky jejich dohrávkám více střel, než tomu bývalo. Každopádně, jak jsem říkal, je třeba zůstat nohama na zemi a dál pracovat, protože vždy je prostor pro zlepšení.

 

Trenér Kekrt po každém duelu upozorňuje na některé chyby ve vaší hře. Kde jsou ještě vaše největší nedostatky? Na čem ještě musíte hlavně pracovat?
Je pravda, že v zápasech jsme začali dávat poměrně hodně branek, ale také jich hodně dostáváme. Často hrajeme zbrkle, z čehož pramení technické chyby a tím dovolujeme soupeřům dávat jednoduché góly z brejků. V obrané fázi pak nedokážeme udržet koncentraci celý zápas a míváme velké výpadky.

 

Nyní přivítáte poslední Litovel, která stále čeká na první bodový zisk. Každý od vás očekává další vítězství. Co od tohoto soupeře čekáte?
Litovel je sice zatím bez bodu, ale to neznamená, že to bude jednoduchý zápas. Neočekávám, že k nám soupeř přijede body odevzdat, a tak se taky k utkání musíme postavit. Nesmí dojít absolutně k žádnému podcenění, naopak velmi důležitá bude příprava na zápas. Je to o tom jít do každého zápasu nebojácně, ale také s respektem k soupeři.

 

V mnoha předchozích zápasech jste nebyli v roli favorita, tady to bude přesně naopak. Bude to vaše výhoda nebo to naopak bude o to těžší? Přece jen Litovel zřejmě půjde do střetnutí s tím, že nemá co ztratit, takže tlak bude spíše na vás než na soupeře, je to tak?
Je to tak, zatím jsme bývali spíš v roli outsidera než favorita. Určitě je na nás teď vyvinut větší tlak, protože my hráči si uvědomujeme, že zápas musíme, a hlavně chceme zvládnout. Nikdo si nic jiného, než dva body nepřipouští.

 

 

 

Máte Litovel nějak nastudovanou? Viděli jste nějaké její zápasy? Co by na ni mělo platit a v čem je největší síla tohoto soupeře? Na co si budete muset dát největší pozor?
Samozřejmě nějaké zápasy Litovle všichni z nás viděli. Víme, že mezi jejich silné stránky patří především bojovnost a hra jeden na jednoho, díky které se často dostávají do zakončení z brankoviště. Na přípravu máme týden, za který se moc nových věcí udělat nedá, takže se budeme snažit dál pilovat naši hru a určitě budeme opět věnovat hodně času obranné fázi.

 

Tabulkou začínáte stoupat postupně nahoru. Momentálně jste osmí. S jakým umístěním po podzimu byste se spokojili?
Naším prvním cílem je play-off, tudíž podle mě není důležité kolikátí budeme po podzimu, ale jak na tom budeme po konci základní části. Samozřejmě čím výše budeme, tím to pro nás může být lepší.

 

Když se ohlédnete zpátky, které ztráty vás mrzí nejvíce? Kdy jste podle vás měli určitě vyhrát nebo uhrát alespoň bod za remízu?
Mě osobně ohromně mrzí prohra o gól v Novém Veselí. Dále pak jednoznačně ztracený bod za remízu v Brně. Tyto zápasy jsou však za námi a je třeba se dívat dopředu a získat ztracené body někde jinde.

 

Autor: Jan Smekal

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Házená v TV
26. 05. 2019   10:30 hod ČT Sport
Finále: Plzeň - Karviná, živě na webu a HBB TV, záznam ve 22:50 na ČT Sport
31. 05. 2019   20:00 hod ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019   17:50 hod ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
16. 06. 2019   18:00 hod ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Česká republika - Bosna a Hercegovina
Extraliga Play-off 1-2 - rozpis
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 31:27 HCB Karviná
12.5. 10:30
HCB Karviná 28:24 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
15.5. 18:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 22:29 HCB Karviná
19.5. 12:30
HCB Karviná 34:35 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
22.5. 17:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : HCB Karviná
26.5. 10:30
Václav Klimt HK FCC Město Lovosice 186
Marek Monczka HCB Karviná 170
Vojtěch Patzel HC Dukla Praha 156
Vojtěch Petrovský Pepino SKP Frýdek-Místek 154
kompletní tabulka
Luděk Piwko TJ Tatran Litovel 78
Martin Hrstka HC ROBE Zubří 64
Marek Monczka HCB Karviná 57
Libor Horut HBC Ronal Jičín 44
kompletní tabulka
Mojmír Hlavatý HC Dukla Praha 88
Dominik Solák HCB Karviná 82
Štěpán Zeman HC ROBE Zubří 80
Filip Hardt KH ISMM Kopřivnice 70
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email