top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

České týmy znají své soupeře v evropských pohárech

16.07.2019, Redakce ČSH

Karviná, Plzeň, Dukla Praha i Nové Veselí, čtyři reprezentanti české mužské házené v evropských pohárech, už vědí, s kým se utkají v bojích Challenge cupu, respektive Poháru EHF. Protivníky jim určil úterní los.

  

Letošní pohárový los nebyl k házenkářům Talentu M.A.T. Plzeň příliš přívětivý, na úvod Poháru EHF je islandský Haukar Hafnafjordur, vicemistr své země. Čeká je tedy velmi silný soupeř a ještě daleká cesta. Úspěšnější tým z této dvojice pak ve druhém kole narazí na izraelský Hapoel Ashdod. "Islandská házená patří v Evropě k tomu lepšímu. I jejich týmy to pravidelně v evropských pohárech dokazují," říkal pár minut po losu plzeňský trenér Michal Tonar st. A dobře věděl, o čem mluví. Sám jako hráč v zemi gejzírů a sopek dva roky působil v konkurenčním Kopavaguru.

"Pamatuju si, že v Hafnofjorduru byly dva kluby, HK a silnější Haukar, kde působil český házenkář Petr Baumruk, který se pak na Islandu usadil," připojil kouč Talentu zajímavý postřeh. Haukar se do evropských pohárů vrací po dvouleté přestávce, ale předtím byl pravidelným účastníkem. Dvakrát se dokonce probojoval až do čtvrtfinále někdejšího Poháru vítězů pohárů. Postupové šance se těžko odhadují. "Nevím, jaký mají teď tým. Aktuální informace si teprve začnu shánět," pokračoval Michal Tonar st., ale upozornil, že jeho svěřence rozhodně nečeká snadný soupeř.

"Islanďané házenou žijí, je to v zemi velmi populární sport. Oni, když se rozhodnou, že se v ní prosadí, udělají pro to maximum. Jdou za tím jako buldoci," připojil plzeňský kouč s tím, že řada islandských házenkářů se dokázala prosadit i v nejslavnějších ligách, ve Španělsku nebo Německu. "Také islandská liga je velmi kvalitní, hrají tam většinou mladší kluci, tak kolem 23 až 25 let. Nebývají to profesionálové. Většinou mají civilní zaměstnání nebo studují, ale i házenou dělají naplno," popisuje svoji zkušenost.

 

 

"Islanďané do toho dávají srdce a vůli po vítězství, která technickou kvalitu zvedne nahoru. Je to dané povahou a mentalitou národa. Když Islanďan vejde na hřiště, chce vždycky vyhrát," uvedl před rokem Petr Baumruk v rozhovoru pro MF DNES.

Poměrně čerstvou zkušenost s islandskou házenou má i pražská Dukla, která v sezoně 2017/2018 narazila v Poháru EHF na konkurenčí HK Hafnafjordar a prohrála oba zápasy, doma 27:30 a v odvetě na Islandu 25:31. A byl u toho i pivot Daniel Režnický, který po minulé sezoně přestoupil do plzeňského Talentu. "V každém případě to bude silný, atraktivní soupeř, který by měl do naší haly přilákat fanoušky, aby viděli, jaká házená se hraje v Evropě," dodal Michal Tonar st. A sám tak zavzpomíná na zajímavé období svojí házenkářské kariéry.

První zápas by seměl hrát poslední prázdninový víkend na Islandu, odveta o týden později v Plzni.

 

Rozlosování Poháru EHF najdete zde.

 

Rozlosován byl i tzv. Vyzývací pohár, v originále Challenge Cup 2019/2020. Tým Nového Veselí vyzve ve druhém kole Challenge cupu (první kolo se nehraje) bulharský celek HC Dobrudja. Družstvo Dukly Praha se v říjnu poměří s kosovským týmem KH Kastrioti a HCB Karvinou čeká protivník z dalekého Izraele Holon Yuvalim HC.

 

Letošní ročník Poháru EHF bude tím posledním, který se odehraje ve stávajícím formátu. Od sezóny 2020/2021 budou probíhat pouze dvě kvalifikační kola a následná skupinová fáze, v níž se představí 24 týmů (čtyři skupiny po šesti). Velkou změnou ale projde rovněž pojmenování obou soutěží. Stávající Pohár EHF/EHF Cup ponese od sezóny 2020/2021 název Evropská házenkářská liga/European Handball League, zatímco současný Vyzývací pohár/Challenge Cup převezme jméno Pohár EHF/EHF Cup.

 

Kompletní los Challenge Cupu najdete zde.

 

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Výsledky 1. kolo
TJ Cement Hranice : SKKP Handball Brno
7.9. 10:00
HC Dukla Praha : HBC Ronal Jičín
7.9. 16:30
TJ Sokol Nové Veselí : SHC Maloměřice Brno
7.9. 17:00
HK FCC Město Lovosice : KH ISMM Kopřivnice
7.9. 19:00
Pepino SKP Frýdek-Místek : HCB Karviná
8.9. 18:00
Talent M.A.T. Plzeň : HC ROBE Zubří
11.9. 18:00
Pozvánka na 2. kolo
Maloměřice Brno - TJ Cement Hranice
14.9. 11:00
Dukla Praha - Sokol Nové Veselí
14.9. 16:30
SKKP Handball Brno - M.A.T. Plzeň
14.9. 17:00
KH ISMM Kopřivnice - Pepino SKP Frýdek-Místek
14.9. 19:00
HC ROBE Zubří - HK FCC Město Lovosice
15.9. 17:00
HBC Ronal Jičín - HCB Karviná
15.9. 18:00
kompletní tabulka
kompletní tabulka
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email