top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

V polovině extraligy zaostávají Hranice, naopak překvapilo Brno. Ve druhé části budou týmy pod tlakem. Půjde o hodně

23.11.2016, Milan Novotný

Jedenáctým kolem skončila polovina základní části extraligy. Co ukázala a jak by mohl vypadat její druhý díl? Ten přinese jednak obvyklý náboj ve snaze dostat se do play off, ale i úsilí postoupit do nové soutěže, kterou bude od podzimu příštího roku česko-slovenská interliga.

Zopakujme si základní fakta. Do velké „federální ligy“ postoupí z české strany deset týmů a ze Slovenska šest. Z desítky má jistotu kvintet, který bude bojovat o titul v play off. Značné nervy ovšem budou panovat v play out, z něhož si zajistí přímou účast mezi elitou jen vítěz. Druhého v pořadí čeká baráž s nejlepším prvoligovým celkem a zbylé dva týmy sestoupí do nižší soutěže.

Proto bude v druhé polovině posledního extraligového ročníku vytvářen ještě větší tlak na postup do play off. K tomu zatím směřuje půltucet klubů, který se bodově oddělil od šestice ve spodní poloviny tabulky.

Jedinou jistotou podzimu jsou Lovosice. Od prvního kola jsou v čele, ale trenér Milan Berka zůstává v prognózách při zemi. „Daří se nám, ale situace za námi je poměrně těsná a vyrovnaná,“ sdělil opatrně kouč FCC Město Lovosice i proto, že jeho svěřence čekají ve čtyřech kolech do konce kalendářního roku těžké souboje, kdy mimo jiné zajíždějí do Karviné a do Brna.

Favorité zatím nepřesvědčují

Jen bodík se za Severočechy se trochu nenápadně drží Zubří. To by mohlo v případě zaváhání „lovců“ poskočit do čela. Bude však hodně záležet na tom, jak Valaši těsně před Vánoci zvládnou zápas na horké půdě mistrovské Plzně. „Máme rezervy a Lovosice se nebudou chtít první příčky jen tak vzdát,“ konstatoval diplomaticky zuberský stratég Andrej Titkov.

Třetí a čtvrtou příčku drží finalisté minulého ročníku Plzeň a Dukla, tedy týmy se zkušenostmi z evropských pohárů. Zatím jim to ale úplně nešlape podle představ. Trochu doplácejí na zranění opor. To se víc týká Pražanů, kterým z důvodu těžkého losu v nadcházejících zápasech, kdy je čekají tři venkovní duely a doma Plzeň, může hrozit sešup o nějaké místo níž.

Elitní půltucet doplňují Brno a Karviná. Tým z moravské metropole zaznamenal na podzim proti minulé sezoně největší progres. Karviná zase pod vedením Alexandera Radčenka zřejmě našla svůj rytmus a měla by si pohlídat bezpečný odstup od hranice nejistoty.

Nováčkovi narostla křídla

Z dalších šesti týmů se po odehrání nadcházejících jedenácti kol budou z postupu do play off a z jistoty v interlize radovat jen dva z nich. Tipovat v této chvíli, kterým se to povede, by bylo jako věštit z magické křišťálové koule.

V této společnosti překvapivě figurují Hranice, které na jaře slavily extraligový bronz. Na podzim jdou ale od porážky k porážce a zdá se, že by jejich kolektiv potřeboval omladit. „Nedaří se nám, štěstěna se k nám obrací zády, ale musíme to dál zkoušet. Věřím, že to jednou přijde,“ prohlásil trenér Cementu Libor Hrabal, jehož svěřenci vyhráli jen tři zápasy.

Za očekáváním zůstává i Frýdek-Místek, Kopřivnice a Jičín. Naopak s mladičkým kolektivem se začalo dařit nováčkovi z Nového Veselí. Poslední Litovel vypadala na „odpis“, ale po senzačním vítězství v posledním kole nad Duklou mohou začít její akcie stoupat. „Tým příkladně zabojoval a jsem rád, že začal hrát podle toho, co po něm chci,“ chválil hanácký celek trenér Michal Hradil.

Jak je vidět, každý má o co hrát. V následujících dnech, týdnech a měsících se dají kvůli účasti v první osmičce očekávat nervy drásající bitvy. Nikdo nemá nic jistého, a hlavně ve spodní polovině může každý porazit každého.

Jak to asi celé dopadne? Kdo se bude smát a na koho zbyde černý Petr?

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Extraliga Play-off 1-2 - rozpis
HCB Karviná 28:24 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
15.5. 18:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 22:29 HCB Karviná
19.5. 12:30
HCB Karviná 34:35 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
22.5. 17:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 32:30 HCB Karviná
26.5. 10:30
Václav Klimt HK FCC Město Lovosice 186
Marek Monczka HCB Karviná 179
Vojtěch Patzel HC Dukla Praha 156
Vojtěch Petrovský Pepino SKP Frýdek-Místek 154
kompletní tabulka
Luděk Piwko TJ Tatran Litovel 78
Martin Hrstka HC ROBE Zubří 64
Marek Monczka HCB Karviná 61
Libor Horut HBC Ronal Jičín 44
kompletní tabulka
Mojmír Hlavatý HC Dukla Praha 88
Dominik Solák HCB Karviná 88
Štěpán Zeman HC ROBE Zubří 80
Jakub Padalík TJ Cement Hranice 70
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email