top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

Ohlédnutí za 14. extraligovým kolem s... Michalem Bardou

13.12.2016, Jan Vtípil

Zvraty a překvapení v nejvyšší soutěži házenkářů inspirovali Michala Bardu ke glose, která se týká nejen Extraligy, ale i házené v globálním měřítku.  „Extraliga mi v posledních kolech konečně začíná chutnat,“ přiznává Barda.

Řeknu otevřeně, že mi Extraliga v posledních kolech konečně začíná chutnat. Nemyslím si, že by po našich palubovkách najednou běhalo více hvězd, ani že bychom se kvalitou hry nějak moc přiblížili házenkářskému světu. Je v tom něco jiného.

Dříve se člověk podíval na tabulku a za tři sekundy věděl, jak příští kolo dopadne. Překvapení se konalo maximálně jednou na podzim po bohaté úrodě trnek na Valašsku a podruhé, když někomu v zimě na dálnici zapadal autobus sněhem. Jinak to byla dřímota a nudné obracení kalendáře.

V posledních kolech je to ale jiné. Slavná Dukla dvakrát prohraje s týmy z konce tabulky, aby si v dalších utkáních vylepšila skóre v Zubří a s mistrovskou Plzní. Nováček z Veselí porazí svého učitele z Prahy, a protože se mu to zalíbí, zajede si pro další nečekané body do Karviné, která se po výměně trenéra právě začala zvedat. A Lovci? Lovci vypadali tak suverénně a přinášeli radost svou útočnou hrou, až jim najednou přestala fungovat dříve skvělá obrana. Prostě je dohnal všední den – je obtížné udržet špičkovou formu a lehkost hry po tolik měsíců. Vůbec to Lovosicím nepřeji a je mi jich dokonce trochu líto – za tu nádhernou jízdu v první části soutěže by si zasloužily vyšší bodový náskok a možná i vedení v soutěži. Ale taková je současná házená a je dobře, že se alespoň v tomhle špičce začínáme přibližovat. V posledních dvou kolech Extraligy totiž získali hosté více bodů než domácí.

Vzpomněl jsem si přitom na úžas, když před třemi lety suverénní Dánové ve finále mistrovství světa prohráli se Španěly o šestnáct branek. O rok později prohráli ve finále mistrovství Evropy znovu - před domácím publikem padli na s Francií o devět a trenér Wilbek odstoupil. Setkal jsem se tehdy s novým trenérem Dánů Gudmundssonem na společné akci v New Yorku a ptal jsem se ho, zda dvě tak těžké porážky jeho družstvo nesrazily. Tvrdil, že určitě ne a já jsem mu to až tak moc nevěřil. Pak ale Dánové vyřadili z kádru několik známých hráčů a letos v létě vyhráli olympiádu. Kielce zase na jaře prohrávaly čtvrt hodiny před koncem finále Champions League s Veszprémem o devět branek a přesto dokázaly zápas vyhrát.

Zažitá pravidla totiž dávno přestala platit. Již několik let tvrdím, že se z házené stal mentální sport – něco jako šach gladiátorů. Být silný, rychlý a umět tvrdě střílet je pouhou vstupenkou do arény těch najlepších, ale nic víc to neznamená. Až s tímto samozřejmým vybavením se totiž potom začíná hrát skutečná házená o vítězství, která nedbá na tradici, je nemilosrdná, přináší řadu překvapení a diváky i média baví. Nevěříte? Belgičané nastříleli před měsícem v evropské kvalifikaci Francouzům 37 branek... a nevyhráli! Proto mě to tak baví a doufám, že si i my zvykneme vyhrávat tam, kde to nikdo nečeká, a že snad časem přidáme i sílu a rychlost, abychom tu vstupenku mezi nejlepší získali.

 

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Výsledky 1. kolo
TJ Cement Hranice : SKKP Handball Brno
7.9. 10:00
HC Dukla Praha : HBC Ronal Jičín
7.9. 16:30
TJ Sokol Nové Veselí : SHC Maloměřice
7.9. 17:00
HK FCC Město Lovosice : KH ISMM Kopřivnice
7.9. 17:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : HC ROBE Zubří
8.9. 13:00
Pepino SKP Frýdek-Místek : HCB Karviná
8.9. 18:00
Pozvánka na 2. kolo
Maloměřice - TJ Cement Hranice
14.9. 11:00
Dukla Praha - Sokol Nové Veselí
14.9. 16:30
SKKP Handball Brno - M.A.T. Plzeň
14.9. 17:00
HBC Ronal Jičín - HCB Karviná
14.9. 18:00
HC ROBE Zubří - HK FCC Město Lovosice
14.9. 18:00
KH ISMM Kopřivnice - Pepino SKP Frýdek-Místek
14.9. 19:00
kompletní tabulka
kompletní tabulka
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email