top logo

Extraliga házené 2018/2019

top logo

Ohlédnutí za 14. extraligovým kolem s... Michalem Bardou

13.12.2016, Jan Vtípil

Zvraty a překvapení v nejvyšší soutěži házenkářů inspirovali Michala Bardu ke glose, která se týká nejen Extraligy, ale i házené v globálním měřítku.  „Extraliga mi v posledních kolech konečně začíná chutnat,“ přiznává Barda.

Řeknu otevřeně, že mi Extraliga v posledních kolech konečně začíná chutnat. Nemyslím si, že by po našich palubovkách najednou běhalo více hvězd, ani že bychom se kvalitou hry nějak moc přiblížili házenkářskému světu. Je v tom něco jiného.

Dříve se člověk podíval na tabulku a za tři sekundy věděl, jak příští kolo dopadne. Překvapení se konalo maximálně jednou na podzim po bohaté úrodě trnek na Valašsku a podruhé, když někomu v zimě na dálnici zapadal autobus sněhem. Jinak to byla dřímota a nudné obracení kalendáře.

V posledních kolech je to ale jiné. Slavná Dukla dvakrát prohraje s týmy z konce tabulky, aby si v dalších utkáních vylepšila skóre v Zubří a s mistrovskou Plzní. Nováček z Veselí porazí svého učitele z Prahy, a protože se mu to zalíbí, zajede si pro další nečekané body do Karviné, která se po výměně trenéra právě začala zvedat. A Lovci? Lovci vypadali tak suverénně a přinášeli radost svou útočnou hrou, až jim najednou přestala fungovat dříve skvělá obrana. Prostě je dohnal všední den – je obtížné udržet špičkovou formu a lehkost hry po tolik měsíců. Vůbec to Lovosicím nepřeji a je mi jich dokonce trochu líto – za tu nádhernou jízdu v první části soutěže by si zasloužily vyšší bodový náskok a možná i vedení v soutěži. Ale taková je současná házená a je dobře, že se alespoň v tomhle špičce začínáme přibližovat. V posledních dvou kolech Extraligy totiž získali hosté více bodů než domácí.

Vzpomněl jsem si přitom na úžas, když před třemi lety suverénní Dánové ve finále mistrovství světa prohráli se Španěly o šestnáct branek. O rok později prohráli ve finále mistrovství Evropy znovu - před domácím publikem padli na s Francií o devět a trenér Wilbek odstoupil. Setkal jsem se tehdy s novým trenérem Dánů Gudmundssonem na společné akci v New Yorku a ptal jsem se ho, zda dvě tak těžké porážky jeho družstvo nesrazily. Tvrdil, že určitě ne a já jsem mu to až tak moc nevěřil. Pak ale Dánové vyřadili z kádru několik známých hráčů a letos v létě vyhráli olympiádu. Kielce zase na jaře prohrávaly čtvrt hodiny před koncem finále Champions League s Veszprémem o devět branek a přesto dokázaly zápas vyhrát.

Zažitá pravidla totiž dávno přestala platit. Již několik let tvrdím, že se z házené stal mentální sport – něco jako šach gladiátorů. Být silný, rychlý a umět tvrdě střílet je pouhou vstupenkou do arény těch najlepších, ale nic víc to neznamená. Až s tímto samozřejmým vybavením se totiž potom začíná hrát skutečná házená o vítězství, která nedbá na tradici, je nemilosrdná, přináší řadu překvapení a diváky i média baví. Nevěříte? Belgičané nastříleli před měsícem v evropské kvalifikaci Francouzům 37 branek... a nevyhráli! Proto mě to tak baví a doufám, že si i my zvykneme vyhrávat tam, kde to nikdo nečeká, a že snad časem přidáme i sílu a rychlost, abychom tu vstupenku mezi nejlepší získali.

 

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Házená v TV
26. 05. 2019   10:30 hod ČT Sport
Finále: Plzeň - Karviná, živě na webu a HBB TV, záznam ve 22:50 na ČT Sport
31. 05. 2019   20:00 hod ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019   17:50 hod ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
16. 06. 2019   16:50 hod ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Česká republika - Bosna a Hercegovina
22. 05. 2019   17:00 hod ČT Sport
Finále: Karviná - Plzeň, přímý přenos na ČT Sport
Extraliga Play-off 1-2 - rozpis
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 31:27 HCB Karviná
12.5. 10:30
HCB Karviná 28:24 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
15.5. 18:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 22:29 HCB Karviná
19.5. 12:30
HCB Karviná : Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
22.5. 17:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : HCB Karviná
26.5. 10:30
Václav Klimt HK FCC Město Lovosice 186
Marek Monczka HCB Karviná 159
Vojtěch Patzel HC Dukla Praha 156
Vojtěch Petrovský Pepino SKP Frýdek-Místek 154
kompletní tabulka
Luděk Piwko TJ Tatran Litovel 78
Martin Hrstka HC ROBE Zubří 64
Marek Monczka HCB Karviná 56
Libor Horut HBC Ronal Jičín 44
kompletní tabulka
Mojmír Hlavatý HC Dukla Praha 88
Štěpán Zeman HC ROBE Zubří 80
Dominik Solák HCB Karviná 78
Filip Hardt KH ISMM Kopřivnice 70
kompletní tabulka
Odběr novinek
Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email