top logo

Extraliga házené 2016/2017

top logo

Frýdku-Místku pomohla zvýšená agresivita, Jičín doplatil na neproměněné šance, nováček všechny překvapil

13.03.2017, Milan Novotný

Samozřejmě je ve hře ještě první místo v tabulce základní části, ale po 21. kole zůstal v extralize poslední velký otazník. Jistotu play-off má po sobotě sedm klubů. Boj o osmou příčku se zúžil na Nové Veselí a Jičín. Podle papírových předpokladů hraje všechno do karet prvně jmenovanému mužstvu nabuzeného nováčka, kdežto zkušenější celek z Českého ráje už nemá postup ve svých rukou.

Z play-off se radují ve Frýdku-Místku. Slezané si průběžné sedmé místo a postup do vyřazovací části zajistili trochu nečekanou výhrou (32:28) na palubovce čtvrtých Lovosic. Byla o to překvapivější, že se mužstvu na hřištích soupeřů moc nedařilo. „Venku jsme až na výjimky nepodávali moc dobré výkony, ale před zápasem v Lovosicích jsem chlapy burcoval v tom smyslu, že jde o všechno,“ vyprávěl Aleš Chrastina, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek.

„Dobře jsme bojovali, i když v první půli nám ještě chyběla zdravá agresivita. Nedostávali jsme se tolik k zakončení a výsledkem bylo poločasové vedení domácích. O přestávce jsme si řekli, že musíme přitlačit. Zvýšili jsme obrátky, a to se pak projevilo. Soupeře jsme k ničemu moc nepustili, zrychlením a produktivitou hry jsme vývoj zápasu otočili,“ pochvaloval si kouč. „Domů se nám jelo zvesela. Teď už máme klid, ale ve středu nás doma čeká derby s Karvinou. V něm pochopitelně chceme kvůli našim fanouškům vyhrát. To by nás mohlo naladit na play-off.“

Ach ta střelba

Moc si přáli doma porazit mistra, ale to se Jičínským házenkářům nepovedlo. Po porážce (23:26) klesl celek na devátou pozici a musí čekat, jestli přímý konkurent v posledním kole neklopýtne. Podle trenéra HBC Ronal Jičín Petra Babáka jeho svěřenci za trojnásobným českým šampionem zaostávali v jediné činnosti. „Herně jsme byli s Plzní srovnatelní. Rozdíl byl v proměňování šancí. Honza Štochl musel mít padesátiprocentní úspěšnost, u našich gólmanů to mohlo být kolem dvaceti. O nich ale naše prohra nebyla,“ krčil rameny kouč.

„V době, kdy dotáhneme nepříznivý stav, neproměníme šance a soupeř nám zase odskočí. Takhle to bylo v průběhu zápasu víckrát,“ litoval Petr Babák. „Teď jedeme do Hranic. Ať už to dopadne pro nás jakkoliv, body budeme potřebovat tak jako tak. Musíme se koncentrovat na svůj výkon a napravit domácí selhávání. Situace, do níž jsme se dostali, je pro nás zklamáním, ale teď nebudeme dělat závěry. Všichni víme, že se trápíme v koncovce, a nemá cenu dostávat hráče pod další tlak. Nehrajeme špatně, ale jsme impotentní. Naučit se dávat góly nejde. To buď přijde, nebo ne. Někdy máme taky smůlu, dost trefujeme tyče.“

Jen krůček schází ke vstupence do elitní společnosti Novému Veselí, s nímž se po postupu do nejvyšší soutěže na takovou pozici nepočítalo. Stal se překvapením soutěže. Na osmé místo se družstvo z Vysočiny posunulo po vítězství (31:27) na půdě Taranu Litovel. „Poslední krok bývá nejtěžší, a tak se na něj musíme soustředit,“ zmínil trenér Sokola Nové Veselí Pavel Hladík závěrečné utkání základní části, v němž ve středu přivítá Lovosice.

„Během sezony se podařilo mužstvo pozvednout o pořádný kus a jsme za to rádi. Play-off bylo dlouho jen sen, ale tvrdě jsme pracovali, hráči dávali přípravě maximum. S jejich přístupem musím být spokojený, skvěle fungovali i mimo hřiště, a i to se projevilo na výkonech. Když se daří, je to znát také na psychice. To byl další pozitivní faktor. Už nejsme za otloukánky, a i když jedeme ven, tak věříme, že můžeme uspět,“ dodává kouč s úsměvem.

Foto: Pavel Štěpánek

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Výsledky 1. kolo
TJ Sokol Nové Veselí : KH Kopřivnice
9.9. 17:00
HBC Ronal Jičín : HC ROBE Zubří
9.9. 18:00
HCB Karviná : SKKP Handball Brno
10.9. 10:30
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : TJ Cement Hranice
10.9. 10:30
Pepino SKP Frýdek-Místek : HBC Strakonice 1921
10.9. 18:00
HK FCC Město Lovosice : HC Dukla Praha
13.9. 18:00
Pozvánka na 2. kolo
Dukla Praha - Pepino SKP Frýdek-Místek
16.9. 16:30
HK FCC Město Lovosice - SKKP Handball Brno
16.9. 17:00
Sokol Nové Veselí - M.A.T. Plzeň
16.9. 17:00
Kopřivnice - HC ROBE Zubří
16.9. 18:00
HBC Strakonice 1921 - HBC Ronal Jičín
16.9. 18:00
Cement Hranice - HCB Karviná
17.9. 10:30
kompletní tabulka
kompletní tabulka
kompletní tabulka