top logo

Extraliga házené 2016/2017

top logo

Ohlédnutí za 22. extraligovým kolem s... Michalem Bardou

16.03.2017, Jan Vtípil

Legendární brankář a později trenér a metodik Michal Barda glosuje dění posledního kola základní části házenkářské Extraligy. Který tým podle Michala Bardy rozhodl boj o play-off a kdo podle něj ve 22. kole provedl nemilosrdnou demolici soupeře?

V dlouhodobé části mužské Extraligy je dobojováno - čekání a počítání posledních týdnů je konečně u konce. Zatímco Dukla měla proti Litovli jen splnit povinnost, musely některé týmy bojovat až do konce. Zubří bylo doma proti Kopřivnici jasným favoritem, takže i Plzeň musela v Brně ukázat skutečnou sílu, aby pro play-off uhájila čelo tabulky. Stejně důležité mělo být poslední kolo i pro Nové Veselí a Jičín – na poslední místo v play-off byli totiž tři zájemci příliš mnoho.

A jak to všechno dopadlo? Dukla ukázala v posledním domácím utkání nekompromisní touhu po vítězství, kterou letos tak často postrádala, a Litovel zcela nemilosrdně zdemolovala. Přál bych si, aby si hráči zapamatovali, jak takový zápas může být sladký! Podobnou koncentraci předvedla Plzeň a v Brně dosáhla na body obdivuhodně hladce. Mistrovský tým se skládá, odcházející hráči možná navíc žijí touhou rozloučit se po sezóně dalším titulem. Lovosice i bez Honzy Landy hrály ve Veselí o čest a návrat herní pohody. Po krizi posledních kol a pádu na čtvrté místo tabulky určitě nemohou jít do play-off spokojeny - po většinu sezony se pohybovaly výš. V brance Lovosic bude už ale zpátky gólman Artur Adamík, který se po uplynutí disciplinárního trestu bude chtít rehabilitovat. A výkon týmu ve Veselí může naznačovat, že Lovci svůj krátký výpadek už překonali. Karviná jako jejich čtvrtfinálový soupeř ale již v minulosti mnohokrát prokázala, že play-off hrát umí, a bude pro Lovce nepříjemným soupeřem.  Ať už souboj této dvojice dopadne jakkoliv, poražený bude určitě hodně zklamaný.

Velká spokojenost bez ohledu na výsledek čtvrtfinále bude naproti tomu panovat v Jičíně. To, co vypadalo před několika koly jako hodně odvážná teorie, se jičínským nakonec splnilo. Na poslední chvíli vstali z mrtvých, dokázali v posledním kole vyhrát v Hranicích a proklouznout do play-off. Naproti tomu nováček z Veselí doplatil na pomalý podzimní začátek. Přestože v průběhu soutěže prokázal ochotu se učit a bodoval doma i venku, prohra v posledním utkání znamenala kruté probuzení a konec velkého snu. Taktovku a nejsilnější trumfy tedy v závěru dlouhodobé části měli v ruce paradoxně Lovci, kteří doma nabídli body Frýdku, aby si je pak vzali zpět ve Veselí. Body, které rozhodly.

Reprezentanti se teď sejdou na pár dní přípravy, někdo si bude léčit šrámy. A za deset dní začíná play-off, které bude současný ročník ligy korunovat. Stejně jako sportovní výsledek nás ovšem bude zajímat i formát budoucího ročníku ligy, o kterém pořád není rozhodnuto. Okolo společné soutěže se Slováky panuje mnoho dohadů a nadějí, podle mého názoru úplně zbytečně. Pokud totiž hráči nebudou i více a kvalitněji trénovat, nelze zvýšení výkonnosti ani kvality soutěže očekávat. Jedno staré moudro, připisované americkým Navy Seals, ale pocházející zřejmě již od starořeckého básníka Archilocha, totiž říká: „Nikdo nevyroste do úrovně svého očekávání, každý klesne na úroveň svého tréninku!“ Perpetuum mobile prostě ani v házené neexistuje. Nebo si opravdu myslíte, že z trabantu a žigulíku je možno na ponku ve stodole smontovat mercedes?

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Extraliga Play-off 1-2 -finále - rozpis
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 34:19 HC Dukla Praha
14.5. 17:00
HC Dukla Praha 28:23 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
19.5. 17:00
HC Dukla Praha 27:26 Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň
20.5. 20:00
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : HC Dukla Praha
27.5. 00:00
Jiří Motl HK FCC Město Lovosice 252
Marek Monczka HCB Karviná 183
Milan Kotrč . HC Dukla Praha 169
David Poloz Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 164
kompletní tabulka
Adam Gřešek Pepino SKP Frýdek-Místek 54
Jakub Kastner HC Dukla Praha 46
Viktor Hastík SKKP Handball Brno 43
Jakub Štěrba TJ Sokol Nové Veselí 37
kompletní tabulka
Jakub Šindelář Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň 88
Jan Brabec HC Dukla Praha 82
Libor Hanisch HCB Karviná 72
Tomáš Říha HC ROBE Zubří 64
kompletní tabulka
side-ad-1