top logo

Extraliga házené 2016/2017

top logo

Z jednoho čiší emoce, druhý je absolutní kliďas. Takoví jsou brankáři finalistů extraligy

18.05.2017, Milan Novotný

Od jejich zákroků se často odvíjí scénář zápasů. Bývají to muži bez nervů, ale to může být jen přetvářka. O kom je řeč? O oporách finalistů extraligy, čaroději v brance Dukly Tomáši Petržalovi a plzeňském mágovi Janu Štochlovi. Stav finále je po zápasech v západočeské metropoli nerozhodný. Každý kraloval v jednom duelu a čeká se, že v pátek a v sobotu budou oporami i v pražských odvetách.

Veterán Talentu Robstav-M.A.T. Plzeň byl jedním z tahounů, který přispěl k tomu, že Plzeňáci po nečekané úvodní prohře zvedli hlavu. „Doufali jsme, že neprohrajeme dvakrát za sebou. Vítězství jsme ale museli jít naproti,“ tvrdil dvaačtyřicetiletý Jan Štochl.

„Když manšaft nefunguje kompletně, tak brankářovy výkony nehrají velkou roli. V kolektivním sportu nikdo sám nic neurve, zvlášť ne v zápase proti Plzni, která útočí na čtvrtý titul za sebou,“ vykládal dukelský Tomáš Petržala. „Většina našeho týmu si před odvetou v hlavě nenastavila, že každý zápas v play-off je o něčem jiném a začíná se zase od nuly,“ zmínil důvod prohry Pražanů.

Finále nevnímá jako svůj souboj se Štochlem, ale ve prospěch Dukly podle něj mluví určitá výhoda. „Myslím, že naše brankářská kvalita je na vyšší úrovni, protože s Danem Ranglem tvoříme vyrovnanější dvojici. Můj parťák je vynikající gólman. Čeká se od nás, že bude držet tým, ale - jak jsem říkal - musí fungovat celý manšaft,“ pokyvoval hlavou.

Zatímco Petržala je velice emociální člověk a při zápasech každý pozná, jak je nažhavený, jeho plzeňský protějšek je pravý opak. Žádná vítězná gesta, šoumenství nebo nazlobené výrazy nezpozorujete. Ani toho moc nenamluví. „Když už ale v šatně něco povím, všichni mě poslouchají. Asi si řeknou aha, možná se něco děje,“ poznamenal strážce plzeňské svatyně.

To brankář Dukly zápasy velice prožívá. „Čím je zápas důležitější, tím jsem ve větším transu. Když se mi podaří zákrok, snažím se energii poslat spoluhráčům, do střídačky a do diváků. Jenže v bráně, čím víc chcete, tím to může být na škodu. Když jsme v Plzni druhý zápas prohrávali, snažil jsem se naše diváky nabudit, že budeme bojovat až do poslední minuty. Někdy se ale nepodaří najít ideální stav, v němž jsem se nacházel právě v sobotu,“ přiznal.

„Všechno se snažíme nasměrovat na pátek. Kdo vyhraje, bude mít velkou psychickou i matematickou výhodu,“ měl jasno Petržala. Podle Jan Štochla je před odvetami v lepší psychické pohodě Dukla. „Ale ať si její hráči říkají, co chtějí, naší nedělní výhru o patnáct branek musí mít v hlavách,“ dodal šalamounsky.

 

Foto: Ladislav Adámek

zpět nahoru
Naši partneři
partner 1 partner 1 partner 1 partner 1
Výsledky 1. kolo
TJ Sokol Nové Veselí : KH Kopřivnice
9.9. 17:00
HBC Ronal Jičín : HC ROBE Zubří
9.9. 18:00
HCB Karviná : SKKP Handball Brno
10.9. 10:30
Talent ROBSTAV-M.A.T.Plzeň : TJ Cement Hranice
10.9. 10:30
Pepino SKP Frýdek-Místek : HBC Strakonice 1921
10.9. 18:00
HK FCC Město Lovosice : HC Dukla Praha
13.9. 18:00
Pozvánka na 2. kolo
Dukla Praha - Pepino SKP Frýdek-Místek
16.9. 16:30
HK FCC Město Lovosice - SKKP Handball Brno
16.9. 17:00
Sokol Nové Veselí - M.A.T. Plzeň
16.9. 17:00
Kopřivnice - HC ROBE Zubří
16.9. 18:00
HBC Strakonice 1921 - HBC Ronal Jičín
16.9. 18:00
Cement Hranice - HCB Karviná
17.9. 10:30
kompletní tabulka
kompletní tabulka
kompletní tabulka